Ogrodnicy, ale także zwykli konsumenci, którzy przechowują jabłka i gruszki, czasami muszą się zmagać z pewnymi problemami. Największym zagrożeniem są choroby przechowalnicze, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia zapasów. Chodzi o choroby grzybowe, a także gnicie owoców. Dlatego też należy stosować się do pewnych prostych zaleceń, które zapewnią nawet bardzo długie przechowywanie owoców.
Problemy ogrodników przechowujących owoce
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak rożne choroby mogą wpływać na spadek opłacalności produkcji sadowniczej. Na pewno bardzo ważną kwestią będzie to w przypadku inwestorów, czy jabłka i gruszki mają trafić po wyjęciu z chłodni do magazynów sklepowych, czy też może do przetwórstwa. Gdy będą świeże, to wtedy można liczyć na wysoką cenę. W sytuacji, gdy zajmie się nimi przemysł, to już cena będzie niższa. Niejednokrotnie też z uwagi na choroby owoce muszą być wrzucone. Przyczyną takich chorób są zwykle czynniki biotyczne, a w Polsce najczęściej są to grzyby.
Na pewno każdemu z nas przydarzyło się ugryźć takie popsute jabłko, które było po prostu gorzkie. To właśnie gorzka zgnilizna najczęściej występuje w jabłkach albo w gruszkach, co spowodowane jest przez grzyby Neofabraea.
Inną chorobą dobrze znaną jest tak zwana szara pleśń, która jest najczęściej spotykaną chorobą gruszek, ale także niektórych odmian jabłek. Ta choroba nosi nazwę botrytis cinerea. Jakby tego było mało, w trakcie przechowywania występować mogą najróżniejsze choroby, które rozwijają się w miejscu, gdzie skórka owoców została zraniona. Są to tak zwane choroby przyranne. Wyróżniamy tu mokrą zgniliznę oraz brunatną zgniliznę.
Jak przechowywać jabłka i gruszki?
Bardzo ważnym zagadnieniem będzie samo przechowywanie jabłek i gruszek. Które warunki będą tu kluczowe i które będą się sprawdzały najlepiej w praktyce? Wszystko zależy od tego, z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Temperatury mogą być różne, ale zwykle będzie to zakres od 0 do 4°C. Poza tym bardzo ważna będzie wilgotność powietrza. Minimalna dla jabłek powinna wynosić 85%, a dla gruszek 90%.
Środki ochrony roślin
Bardzo bogaty jest także asortyment produktów, które mają chronić owoce. Mogą to być środki jednoskładnikowe albo dwuskładnikowe i należeć będą do różnych grup chemicznych. Najczęściej stosuje się je w rotacji. Dzięki temu praktyka taka skutecznie przeciwdziała powstawaniu odporności grzybów na fungicydy. Należy je tylko dobrze dobrać.