Ile wynosi obecne wynagrodzenie Polaka w 2020 roku?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaka wynosi obecnie średnia krajowa w Polsce? Średnia ta obliczana jest już od roku 1999 przez Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczące wzrostu średniej krajowej z roku na rok są coraz wyższe, jednak nie do końca tak optymistyczne, jakby się wydawało.

Jak obliczana jest średnia krajowa w Polsce?

Wartość krajowa obliczana jest w prosty sposób. Wystarczy, że podzielimy ogólną sumę zarobków przez liczbę pracujących osób w firmach liczących więcej niż 10-ciu pracowników. Nie wliczane są również osoby, które zajmują się prowadzeniem działalności gospodarczej, czy również w mniejszych spółkach. Dlatego w pewnym sensie dane, które są nam przedstawiane, mogą nie do końca odzwierciedlać tego, jak jest w rzeczywistości. Obecnie średnie wynagrodzenie polaków wynosi 5337,65 zł brutto, co po odliczeniu wszystkich obowiązkowych składek wyniesie 3 830,34 zł na rękę. Odliczane są m.in. składki na: ubezpieczenie zdrowotne i społeczne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Co ciekawe, średnie wynagrodzenie dokładnie rok temu wynosiło 5084,56 zł, co daje nam niecałe 300 złotych różnicy w ciągu całego roku. 

Gdzie zarabia się najwięcej?

W zależności od miejsca zamieszkania możemy liczyć się z różnymi pensjami. Najwyższe zarobki otrzymamy w stolicy, ale również wysokie uzyskamy w Katowicach, Wrocławiu, czy Gdańsku. Najniższe zarobki odnotowano na terenie Białegostoku, Kielcach i Gorzowie Wielkopolskim. Osoby pracujące w Warszawie mogą pochwalić się średnim zarobkiem w wysokości 6636 zł brutto. Najlepsze zarobki odnotowujemy w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym. Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące zarobków przedstawia w ujęciu brutto. Warto na bieżąco weryfikować informacje, które możemy uzyskać całkowicie za darmo. 

Najlepsze branże

Bez wątpienia jednymi z najlepiej prosperujących branż są IT, komunikacja, finanse, medycyna, prawo, oraz produkcja i handel. Pensja pracownika nie będzie tylko zależała od branży, ale ważne dla pracodawców jest posiadane doświadczenie, umiejętności, czy wykształcenie. Inaczej zarobi osoba rozpoczynająca swoją przygodę zawodową niż ekspert pracujący powyżej 10 lat. Warto zatem inwestować w swój rozwój i udoskonalać swoje umiejętności zawodowe. Dzięki zdobyciu dodatkowych kwalifikacji będziemy mieli zdecydowaną przewagę nad konkurencją. Obecnie automatyzacja idzie mocno do przodu, dlatego niektóre istniejące zawody w przyszłości mogą całkowicie zniknąć. Bez wątpienia programowanie, bioinżynieria, czy komunikacja zaliczają się do pewnych zawodów przyszłości. 

Sprawdź ranking pożyczek