Wszyscy pasjonaci gotowania i poznawania różnych kuchni całego świata doskonale wiedzą, jak bardzo ważne będą przyprawy i zioła. To dzięki nim dania zyskują całkiem nowy smak. Nie bez powodu więc coraz większa ilość konsumentów decyduje się, aby uprawiać sobie zioła samodzielnie w domu. Pozornie może się to wydawać zbyt skomplikowane zadanie, ale wcale nie będzie takie trudne. W zamian za to będziemy mieć w kuchni pachnące i świeże zioła przez cały rok. Większość takich roślin będzie mieć bardzo małe wymagania, jeżeli chodzi o uprawy. Dlatego nawet całkowity amator powinien sobie z takim zadaniem poradzić.
Jakie zioła sadzić w kuchni?
Do dyspozycji będziemy mieli szereg najróżniejszych ziół, którymi możemy się zająć samodzielnie w domu. Naturalnie wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Nawet jednak wtedy, gdy gotujemy tradycyjnie, to przyda nam się podstawowy zestaw takich roślin jak szczypiorek, pietruszka, oregano albo tymianek, czy też liść laurowy. Wszystkie one mogą być wyhodowane w domowych warunkach, a sprawdzać będą się w najróżniejszych daniach. Bez problemu także wyhodujemy w domu bazylię albo miętę. Lista jest bardzo długa i można tutaj eksperymentować przez wiele miesięcy.
Zioła uprawiane w warunkach domowych
Każdy świadczony ogrodnik lub nawet sprzedawca w sklepie, potwierdzi, że w pojemnikach albo doniczkach możemy uprawiać w zasadzie wszystkie zioła, o jakich tylko pomyślimy. Okazuje się, że nawet bardzo słoneczne miejsce w kuchni nie będzie wymagane. Możemy umieścić rośliny na balkonie albo na tarasie, albo może to być także parapet. Takie praktyki polegające na uprawie ziół balkonowych to ogromna zaleta, gdy przychodzi zima. Można przecież wtedy po prostu wnieść doniczkę do domu. Aromat będzie się wydobywać cały czas i będzie czuć już zapach w całym mieszkaniu.
Jak rozpocząć przygodę z ziołami?
Ważne więc, aby wybrać odpowiednie miejsce, gdzie będzie wystarczająca ilość przestrzeni. Pamiętajmy o tym, aby parapet nie był od północnej strony. Jeżeli zaś chodzi o termin, to najlepiej jest zioła wysiać w lipcu albo w sierpniu. Latem naturalnie nie będziemy musieli się martwić o wystarczającą ilość słońca, ale inaczej będzie zimą. Wtedy trzeba maksymalnie często wystawiać na światło dzienne rośliny.
Jeżeli chodzi o same nasiona, to wysiewane będą do niedużych pojemników. Mogą to być na przykład pojemniki po jogurtach albo jakieś plastikowe kubeczki. Trzeba tylko pod spodem zrobić dziurkę, aby woda mogła odpływać. To przeciwdziała gniciu ziemi.